Мазепа Іван Степанович є видатною постаттю на українській історичній арені. Народився майбутній гетьман у Київській області. Родину його називали українськими шляхтичами. Після школи хлопець пішов вчитися до Києво-Могилянського колегіуму. Але жага знань не дала йому зупинитися на досягнутому. Далі він продовжив навчання в Єзуїтській Варшавській колегії. Побував в багатьох європейських державах. Там парубок також здобував знання та навички, щодо ведення військової справи, керування державою. Але хвилював його не тільки даний напрямок, він захоплювався літературою, мистецтвом. Знав декілька іноземних мов.
Мазепа відомий в історії своєю блискавичною мужністю та міццю. Булава гетьмана знаходилася в його руках трохи більше ніж двадцять років. У цей період Україна розвинулася не тільки економічно, але й духовно. Велика увага приділялася розвитку релігійної сторони.
Іван Степанович довгий час виношував план щодо виходу з-під Московського протекторату. Він завжди мріяв бачити свою рідну Україну вільною та незалежною. Але розуміючи, що не все вдається з легкістю, намагався підтримувати дипломатичні відносини з деякими російськими можновладцями, керівниками держави. Вважають, що саме налагоджені стосунки з Петром I врятували Україну від багатьох проблем, після Московського перевороту ХVII століття.
Відомого гетьмана Мазепу завжди хвилювали оборонні можливості власної країни. За його правління було побудовано багато міцних фортець. Завжди хвилювався за простих козаків. Намагався полегшувати їх економічну сторону життя. Доказом цього слугують різноманітні універсали, які були видані за його правління. В них чітко розбиралися питання щодо панщини, оподаткування. За часів Мазепи опікувалися й освітою, і архітектурою. Неабиякого розвитку набула література. Іван Степанович був щедрим меценатом.
Його смерть занадто вразила простий народ, козаків, помічників у керуванні державою. Адже він справді так багато робив для людей, для рідної батьківщини.